Historie

Mladí demokraté vznikli registrací Ministerstvem vnitra dne 5. března 2009. První místní kluby byly založeny v Praze, Kladně a Brandýse nad Labem. V následujícím roce byly ustanoveny kluby v Karlových Varech, Pardubicích a Slaném.

Svou historicky první akci uspořádali Mladí demokraté 16. dubna 2009 na zámku v Brandýse nad Labem, kde proběhlo ustavující jednání Výkonné rady a diskuse členů o aktivitách a podobě vznikající organizace. K prvním aktivitám lze přiřadit prohlídku Poslanecké sněmovny a následnou diskusi s její tehdejší předsedkyní Miroslavou Němcovou o aktuálních problémech české politiky, diskusi se zastupiteli města v Kladně, první ročník fotbalového turnaje dvou kladenských gymnázií pod patronátem náměstka primátora, první letní setkání Mladých demokratů pořádané v Kroměříži, diskuse s primátorem Kladna a předsedou Svazu měst a obcí Danem Jiránkem o problematice komunální politiky.

slider_municipalita

Mezi naše další aktivity patřilo diskusní setkání na téma: „Euro v ČR ano či ne?“. Konference pro studenty několika středních škol a veřejnost v Senátu PČR s tématem komunistické zločinnosti a následné promítání filmu The Soviet story/Příběh rudého zla. Diskuse s vrcholnými i komunálními politiky, např. Petrem Gazdíkem, předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a STAN, senátorem Jaromírem Štětinou, poslankyní a starostkou Janou Černochovou a řadou dalších. Letní setkání MD pořádaná v Kroměříži, Mikulově, Znojmě, Olomouci a dalších městech ČR, prohlídka Senátu a diskuse o jeho fungování, sportovní turnaje, víkendové výlety.

Facebook se stal hlavním komunikačním nástrojem mladých demokratů se svými členy a podporovateli. V krátké době se počet fanoušků na stránkách přehoupl přes dva tisíce a roste i nadále. Pravidelně vydáváme newsletter Mladých demokratů a na konci roku 2010 vyšlo první číslo časopisu Insight.

Prvním předsedou sdružení se stal Jiří Klindera, jakožto předseda přípravného výboru vznikajího sdružení. 27. února 2010 jej potvrdil v čele organizace I. Kongres Mladých demokratů konaný v Praze. Další ze členů přípravného výboru Stanislav Polena se stal I. místopředsedou. Řadovými místopředsedy byli zvoleni Tomáš Techman a Robin Tesárek. I po druhém kongresu, konaném v únoru 2012, stanul v čele Mladých demokratů Jiří Klindera. I. místopředsedou byl znovuzvolen Stanislav Polena a místopředsedy se stali Petr Braťka, Erich Kříž, Martin Nedvěd a Tomáš Techman.